Doğru Bilinen Yanlışlar


Akne Hakkında Yanlış Bildiklerimiz!

AKNELİ CİLT SIK SIK YIKANMALI MIDIR?

Akneli cildin tedavisinde temel adımı cildi temizlemek olsa da sabun ve cildi kurutan kozmetik ürünlerle cildi temizlemek cildi daha fazla yağlandırır. Oysa cilde uygun doğru bir temizleyici ile sabah ve akşam cildi temizlemek hem yeterli olacak hem de cildi yağını dengeleyecektir.

ÇOK TERLEMEK AKNEYE SEBEP OLUR MU?

Aşırı terleme bedensel aktivite veya sıcak, nemli hava koşullarında oluşur. Bu koşullar özellikle genç ciltlerde yağ salınımını tetikleyebilir. Ciltteki artan ter ve yağ gözeneklerde olumsuz etki yaparak akneleri arttırabilir.

AKNE SADECE ERGENLİKTE Mİ GÖRÜLÜR?

Akne sıklıkla ergenlik dönemi dediğimiz 12-24 yaş aralığında görülse de, bazen ergenlikten birkaç yıl önce başlayabilir. Birtakım hastalık veya psikolojik etkilerin sebebi ile 25-40 yaş aralığında da akneye rastlanır. Hangi yaşta olursa olsun benzer şekilde tedavi edilirler.

AKNE KALITSAL BİR HASTALIK MIDIR?

Akne görülen her hastanın oluşum hikayesi farklıdır. Özellikle ergenlikte hafif ve kısa süreli akne problemi olanların ana sebebinin bu dönemindeki hormonal değişimlerin olduğu söylenebilir. Şiddetli ve uzun süreli akne problemlerinin arkasında ise mutlaka genetik faktörler bulunmaktadır.

AKNE İLAÇLARI SADECE SİVİLCE ÜZERİNE Mİ UYGULANMALIDIR?

Hekiminizin özel bir kullanım tavsiyesi olmadığı müddetçe akne olan bölge dışında cildin komedonlu (siyah nokta) ve yağlanma eğilimi olan tüm bölgelerine uygulamak olası artışları engellemeye yardımcı olacaktır.

MAKYAJ SİVİLCE YAPAR MI?

Özellikle fondöten türü ürünlerin içerisinde bulunan sentetik yağlar ve boya maddeleri sivilceyi olumsuz etkilerken, akneli ciltler için özel olarak üretilmiş yağsız ve hafif ürünler cilde zarar vermez. Dikkat edilmesi gereken en önemli konu makyajın ciltten doğru bir temizleyici ile tamamen arındırılmasıdır.

BAZI YİYECEKLER SİVİLCE YAPAR MI?

Yapılan klinik çalışmalar gıda ile akne arasında direk bir ilişki bulamasa da sağlıksız olarak tanımlanan besinler cilde ve bedene dolaylı olarak zarar verebilir. Aşırı şekerli ve trans yağ içeren hazır gıdaların tüm bedensel yapı üzerinde olumsuz etkileri bilinmektedir.

GÜNEŞ VEYA SOLARYUM SİVİLCEYE İYİ GELİR Mİ?

Birçok kişi bu deneyimden sonra sivilcelerinde bir miktar azalma görmüştür. Ancak bu yanıltıcıdır, güneş ve yapay UV ışınları genel olarak cilde çok zararlı ve kansorejen etkilerinden dolayı ciltte kalıcı hasarlar bırakır. Dikkat çekici olumsuzluk ise ciltteki geçici iyi etki sonrası, genellikle problem artarak kendini gösterir.

AKNE BİR BULAŞICI BİR HASTALIK MIDIR?

Akne oluşumunda bakteri etkisine rağmen diğer oluşum faktörleri olan aşırı yağ salınımı, ölü hücre artışı ve hormonal değişimler gibi sebeplerin toplamı ile gelişir. Bu sebeple asla başka birine veya deride başka bir noktaya bulaşmaz. Akne bakterisi normal olarak her ciltte bulunabilen bir bakteridir.

AKNE STRESTEN ETKİLENİR Mİ?

Akne birçok hastalıkta olduğu gibi stresten etkilenir. Hatta ergenlik dönemindeki sık değişen duygu durumları, sınav korkusu ve gelecek beklentilerinin doğurduğu stres hastaları gözle görünür düzeyde etkilemektedir. Psikolojik düzeydeki rahatlama ve destek akne tedavisine yardımcı olabilir.

AKNE VE SİYAH NOKTALARI SIKMAK DOĞRU MUDUR?

Akne ve siyah nokta sıkarak temizlemek bir uzmanlık işidir. Doğru bir uzmanın elinde özellikle siyah noktalardan kolayca kurtulmak mümkün olurken aktif akneleri sıkılarak temizlenmesi çok tercih edilmez. Bunun yerine akneyi kurutucu günlük tedaviler ve profesyonel kimyasal peeling işlemleri ile daha sağlıklı sonuçlara ulaşmak mümkündür. Sıkma işlemi sırasındaki en büyük risk, aknenin infekte olduğu keseyi patlatarak lezyonun büyümesine ve iz bırakmasına sebep olmaktır. Bu sebeple akne bakımları son derece dikkatli steril ve profesyonelce yapılmalıdır.

TIRAŞ OLMAK AKNE VE SİYAH NOKTALARI AZALTIR MI?

Aknenin oluşumundaki önemli faktörlerden biri ciltte biriken ölü hücrelerdir. Tıraş olma sırasında jilet deri üzerindeki ölü hücreleri azalttığı için, tıraş olunan cilt bölgesinde akne ve komedon oluşumu azalır ya da tamamen yok olur. Erkekler bu konuda doğal olarak şanslı olsalar da kimyasal peelingle benzer etki etmek mümkündür.

BAYANLARDA MENSTURASYON (ADET) DÖNEMİ AKNEYİ ETKİLER Mİ?

Mens dönemlerinde artan hormonal aktivite akneyi olumsuz yönde etkilediği bilinmektedir. Ergenlik döneminde daha belirgin etkileri görülürken yetişkinlerde azda olsa etkilediği bilinmektedir.

KARACİĞER HASTALIKLARI AKNEYE SEBEBİYET VERİR Mİ?

Karaciğer hastalıklarından kaynaklı deri lezyonları olmasına karşın ergenlik aknesi ile ilgili hiçbir etkisi olmadığı tıbben bilinmektedir.

UZUN SEYEHATLER VE UÇAK YOLCULUĞU AKNEYİ TETİKLER Mİ?

Sebebi tam olarak bilinmese de uzun seyahatler ve uçak yolculukları sonrasında bazı hastaların akne sayısında artış görülmüştür. Değişen hava basıncı, iklim koşulları ve yorgunluğun etkilediği düşünülmektedir.

SİGARA SİVİLCE YAPAR MI?

Ciltteki hücrelere zarar verir, erken yaşlanmaya yol açabilir, ancak akneye neden olduğuyla ilgili kesin bir bilimsel veri yoktur.

YOĞUN TEMİZLEYİCİLER AKNE SEBEBİ MİDİR?

Cilde kese yapılmamalı ve granüllü yapısı olan temizleyiciler kesinlikle kullanılmamalıdır, bu tarz işlem ve ürünler ciltteki akne yoğunluğunun artmasına neden olur.

SPORCU DESTEKLERİ AKNE YAPAR MI?

Spor yaparken kapasiteyi artırmak amacıyla kullanılan ve dışarıdan alınan destekler, çoğunlukla protein ve amino asit içermektedir. Eğer kullanılan bu ürünleri içeriğinde hormonlar varsa akne yapabilir.

SOLARYUM AKNEYİ YOK EDER Mİ?

Solaryuma girmek sivilceyi tedavi etmez, tam tersine sivilcelenmeyi tetikleyip, lekelenmelere, akne sonrası kalıcı izlere ve kansere neden olabilir.

AKNE KENDİ KENDİNE GEÇER Mİ?

Hafif akne lezyonları kendi kendine geçebilir. Ancak kişinin bu duruma verdiği tepki önemlidir. Eğer psiklolojik olarak olumsuz bir etki yaratacaksa mutlaka tedavi yoluna gilmelidir. Orta ve ileri akne durumlarında tedaviye erken başlamak izlerin daha az olmasını sağlar. Uzun zaman geçince tedaviye direnç gelişir. Geç tedavi nedeniyle iz gelişimi kaçınılmaz olur.